Odborná sekcia
Svět podle Gartnera - aneb které diskové pole je nejlepší?
17.05.2014, 08:10
V průběhu března 2014 zveřejnil Gartner studii „Critical Capabilities for General-Purpose, High-End Storage Arrays“. Tento výzkum analyzuje 12 high-endových diskových polí na základě v osmi kritérí typických pro IT. Odpověď na otázku „které diskové pole má největší užitnou hodnotu“ tak byla zodpovězena.
Posuzované vlastnosti diskových systémů
- Manageability – jedná se o automatizaci, management, monitorování,a reportovací nástroje.
- Reliability, availability and serviceability – jedná se architekturu systémů a jeho důraz na vysokou dostupnost, design hardwaru a microcode.
- Performance – výkonnost diskového systému posuzovaná z hlediska IOPS, MB/s a časů odezvy.
- Snapshot and replication - funkce pro ochranu dat, které chrání a znovuobnovují poškozená data způsobená jak lidskými, tak softwarovými chybami či jiným selháním.
- Scalability – schopnost růstu storage systému nejen kapacitně, ale i výkonnostně.
- Ecosystem – schopnost platformy podporovat ISV aplikace třetí strany, jako jsou databáze, zálohovací/archivovací produkty a nástroje pro správu a různé OS a hypervisory.
- Multitenancy and security – schopnost systému podporovat různé typy provozů a účinně je od sebe izolovat tak, aby se neovlivňovaly a schopnost řídit přístupy administrátorů včetně jejich auditování.
- Storage efficiency –schopnost platformy podporovat technologie, jako jsou komprese, deduplikace, provisioning a automatický tiering.
Které diskové systémy stály na startovní čáře?
- Hitachi HUS VM - Hitachi Unified Storage (HUS) VM je výchozí model Enterprise řady diskových polí od Hitachi. Je podobný jeho větším VSP sourozencům a je postaven na Hitachi „cross-bar“ switchi – tedy formě výpočetní matice, kde každá komponenta (procesory, cache, FE a BE porty) může komunikovat s kteroukoliv další. Výpadek komponenty tak vede pouze k znepřístupnění dotčené komponenty, nikoliv celého storage procesoru včetně procesorů a cest, jak tomu bývá v modulárních systémech
- Hitachi VSP - VSP postavilo svůj úspěch na spolehlivosti, kvalitě mikrokódu a výkonu, stejně jako schopnosti virtualizovat storage systémy třetích stran.
- Další: HP P9000 (OEM produkt HITACHI), EMC VMAX, HP3Par, NetApp, IBM XIV, Fujitsu Eternus, Huawei Ocean Stor, DDN SFA 12K, Oracle Pillar Axiom.
Který diskový systém je tedy nejlepší?
Zdroj: Gartner, Critical Capabilities for General-Purpose, High-End Storage Arrays
Studie společnosti Gartner považuje za diskový systém s nejvyšší užitnou hodnotou produkt Hitachi VSP („Virtual Storage Platform“). Prvenství tohoto produktu Hitachi je o to víc unikátní, protože se jedná o produktovou řadu, která je na trhu čtvrtým rokem! Mimochodem, svědčí to o tom, že architektura těchto systémů je nadčasová a nedokázaly ji porazit ani systémy postavené na nejnovějších procesorech.
Hitachi VSP G1000 – Nadvláda enterprise systémů Hitachi pokračuje
Jen pár týdnů po tom, co byl tehdy dosluhující (nikdo netušil, že se blíží ohlášení nástupce) Hitachi diskový systém VSP označen Gartnerem jako nejlepší enterprise roku 2014 a obhájil tak umístění z minulého roku, Hitachi uvedla nástupce tohoto systému. Stalo se tak přesně 23. dubna, 10 let po té co Hitachi ohlásila technologii virtualizace externích diskových systémů, která totálně změnila tehdejší zažité přístupy budování datových center a dnes je běžně používanou rutinou. Nová vlajková loď Hitachi entrise diskových systémů se jmenuje VSP G1000 a opět přináší novou dimenzi budování velmi efektivních datových center v podobě vytváření virtuálních storage mašin. Tuto novou dimenzi jejíž základem je právě nový enterprise diskový systém VSP G1000, Hitachi nazývá Continuous Cloud Infrastructure (CCI).
Hitachi Continuous Cloud Infrastructure (CCI)
Technicky vzato se CCI skládá ze tří částí:
- První část představuje samotný speciálně vyvinutý VSP G1000 hardware, který je opět založen na osvědčené Hitachi mainframe atchitekruře Hi-Star nové generace. Komu nestačila výkonost dosluhujícího VSP systému 1.000.000 IO/s s celkovou interní propustností 192 GB/s tomu nový enterprise VSP G1000 nabízí nově 3.000.000 IO/s s celkovou interní propustností 896GB/s, dvěma terabajty cache a nižšími nároky na spotřebu a chlazení.
- Druhou část tvoří Storage Virtual Operating Systém (SVOS). Jedná o tenký hypervizor, který je součástí firmware VSP G1000 hardware. Tento hypervizor umožňuje uživatelům definovat tzv. virtuální storage mašiny podobně jako je tomu v případě serverové virtualizace.
- Poslední součástí Hitachi Continous Cloud Infrastruktury je nový nástroj pro správu Hitachi Command Suite verze 8, který přináší funkce pro správu virtálních storage mašin. Tento nástroj umožňuje tyto virtuální storage nejen migrovat mezi systémy, ale vytvářet tzv. storage clustery napříč lokalitami.
VSP G1000 tak navazuje na svého předchůdce a kromě nového konceptu virtuálních storage mašin přináší vůči svému předchůdci spoustu dalších technických a ekonomických vylepšení. Všechna tato vylepšení vám rádi představíme!