Odborná sekcia
Hitachi Virtual Storage Platform VSP5000 - Nejpokročilejší úložiště na trhu!
01.11.2020, 13:52
Hitachi uvedla novou řadu úložišť z rodiny Hitachi Virtual Storage Platform (VSP). Jedná se o modelovou řadu 5000 series se zcela novou architekturou založenou na NVMe, která urychluje modernizaci datových center. Řada je velice modulární - uložit můžete až 69PB a maximální výkon dosahuje 21 milionů IOPS.
|
Přestože řada výrobců NVMe sběrnici přidala do svých diskových polí rychle, zlepšení výkonu zdaleka není tak působivé ve srovnání se sběrnicí SAS (Serial Attached SCSI). Důvodem je to, že na nižší latence NVMe musí být připravena celá architektura kontrolerů diskového pole.
Jediný způsob, jak čelit výzvě multiprotokolového prostředí s rozmanitým mediálním portfoliem (tj. schopnost provozovat média NVMe, SAS 10k a NLSAS 7k2 na jedné platformě) je hardwarová akcelerace IO komunikace mezi řadiči v rámci diskového pole. Hitachi Accelerated Fabric je hardwarové řešení mezikontrolerové komunikace pomocí proprietálních ASIC. Inovativní přístup od společnosti Hitachi je postaven na 57 letech zkušeností v datovém centru s více než 350 patenty v oblasti Flash Technologií.
Tato technologie je navržena tak, aby vám zajistila ochranu dat do budoucna.
Využijte analytiku, opírající se o umělou inteligenci, abyste svému podnikání poskytli informace ze skutečného světa. A co přináší Hitachi Accelerated Fabric vaší organizaci?
- Rychlost: Ukládejte a přistupujte k datům v reálném čase, i když datové objemy rostou, do plikací, které řídí obchodní operace a analýza.
- Flexibilita: Snadno a rychle se přizpůsobte novým technologiím a modelům infrastruktury.
- Rozšířitelnost: Uchovávejte více dat po delší dobu, abyste podpořili obchodní operace a statistiky.
- Ochrana: Zajistěte, aby data byla dostupná a přístupná správným lidem, aby mohli řídit operace v souladu a dodržovat předpisy.
Over-Enegeneering
Vrátíme-li se k otázce over-engineeringu, je jasné, že ve VSP 5000 je spousta proprietárních technologií. Hitachi tím pokračuje v budouvání vysoce výkonných hardwarových řešení. Technologicky je akcelerační řešení založena na programovatelných FPGA, což znamená, že hardwarová podstata Hitachi řešení skloubila nejen výkon typický pro hardwarová řešení, ale zároveň i budoucí modifikovatelnost upgradem firmwaru, který je typický pro flexibilní, ale nepříliš výkonné Software defined systémy.
FMD - Proprietární řešení FLASH pamětových modulů
Exploze SSD disků doslova zaplavila dnešní IT. Přinesla veliké nadšení z famózní výkonosti SSD dosahující stovky tisíc IOpsů s minimální dobou odezvy pohybující se v hodnotách pod 1ms.
Problém však je, že SSD disky (bez ohledu na to zda používají sběrnici SAS nebo NVMe) trpí řadou neduhů, které jsou dány jejich vlastní fyzikální koncepcí a zejména pak komplikovaným způsobem zápisu. Nicméně až na notoricky známou limitovanou životnost, se o dalších aspektech raději vůbec nemluví. Jednoduše řečeno SSD disky mají velkou provozní režii, která jejich používáním dále narůstá a tím se SSD disky samy sebe zpomalují.
Jedním z hlavních viníků zpomalování SSD disků je nemožnost přepisovat nebo mazat jednotlivé SSD buňky. Jednotlivé SSD buňky jsou organizovány do stránek a ty do bloků o velikosti typicky 512KB. Aby bylo možné SSD buňky přepsat musí se nejdříve smazat. Problém je, že operace mazání pracuje na úrovni celých bloků, tzn. maže se vždy 512KB. Běžně nastává situace kdy jeden blok obsahuje data ke smazání a zároveň platná data. Než může být takovýto blok smazán, musí se jeho platná data nejprve přesunout do jiného bloku a teprve potom lze tento blok smazat. Tomuto procesu se říká garbage collection. Pokud se provádí garbage collection proces nemůže SSD disk obsluhovat zapisovací IO a ty musí čekat. Mazání SSD je tedy komplikované a proto se nemaže dokud to není nezbytně nutné. Jinými slovy maže se až není na SSD disku volné místo. Proto nové, prázdné SSD disky dosahují vysoké výkonnosti. Zvrat přichází v okamžiku, kdy je nutné provádět mazání, které pozastaví zapisovací IO a tím poklesne výkonost SSD disků. Tomuto bodu zlomu prudkého snížení výkonnosti SSD disků se odborně říká WRITE CLIFF.
Proto Hitachi přišlo již před lety s vlastním řešením proprietálního controlleru NAND čipů, které už v době svého vzniku disponovalo řadou vlastností, které až dnešní NVMe technologie začíná "dohánět". Těmi vlastnostmi jsou vysoká míra paralelizace IO operací a separátní subdiskové fronty pro asynchronní řešení GarbageCollection procedur.
Sečteno podtrženo unikátní Hitachi FMD disk navržený pro použití v enterprise diskových polích zaručuje vysokou, stabilní výkonnost + bezstarostný provoz s nízkým TCO.Tento Hitachi flash kontrolér umožňuje paralelně obsluhovat až 8 aplikačních IO operací, přitom souběžně provádí ony zmíněné interní režijní procesy. Proto výkonnost jednoho Hitachi FMD disku je 4 krát vyšší v porovnání s jedním SSD diskem. Další „vychytávkou“ originálního Hitachi flash kontroléru je inline komprese, která šetří kapacitu a snižuje množství zapisovacích IO operací. Tímto se snižují nároky na interní režii a prodlužuje se životnost SSD buněk. Výkonný Hitachi flash kontrolér dovoluje správu až 128omi flash obvodů, což dovoluje výrobu FMD disků o velikosti desítek TB. Aktuální velikosti Hitachi FMD disků jsou od 1.6TiB do 14TB.
Vlastnosti systémů VSP 5000: