Odborná sekcia
Hitachi infrastruktura pro váš Veeam backup - část 1
20.09.2021, 09:44
V prvním díle se věnuji pohledu analytiků a průzkumu trhu. Nejprve se podíváme, jaké jsou důvody výpadků, kterým firmy čelily za poslední rok. Dále se podíváme, jak se firmám daří data zálohovat a hlavně obnovovat, za účelem rychlého vyřešení výpadků, nebo dalších potřeb spojených s historií dat.
Zálohování dat je jednou ze základních IT služeb. Jeho cílem je vytvoření kopie dat, která je uložena mimo primární kopii a měla by sloužit v případě ztráty, poškození, nebo jiné potřeby práce s daty uloženými v minulosti. Takto zní definice zálohování uvedená na Wikipedii.
Úloze zálohování, obnovy dat a využitím záloh pro další účely se budu věnovat v krátké třídílné sérii článků. Zaměřím se konkrétně na řešení určené pro prostředí VMware využívající zálohovací software Veeam Backup&Replication integrovaný s datovými úložišti Hitachi Vantara.
Začneme nezávislým pohledem na důvody výpadků, které musí firmy řešit. Vhodným zdrojem je například 451 research a jejich nedávná studie, Data management and disaster recovery 2021. V té se uvádí, že výpadky jsou způsobené:
- Hardwarovou chybou - 32%
- Softwarovou chybou – 30%
- Bezpečnostní chybou – 30%
Je to pěkně rovnoměrně rozdělené, že? Navíc z tohoto výčtu není jasné, zda byla chyba způsobena s přičiněním lidského faktoru. Ne, že by se nemohlo bez zásahu člověka cokoli rozbít, ale většinou tomu mi lidé dost pomůžeme…
Výpadku s významnějším dopadem čelila za poslední 2 roky každá třetí společnost (31%). To by vůbec nevadilo, kdyby společnosti disponovaly spolehlivým nástrojem pro zálohování a obnovu dat a efektivně jej využily v takových případech. Ideální svět ale neexistuje, takže realita je drsnější.
To podtrhuje nedávná studie společnosti Veeam, Veeam 2021 Data Protection Report, která shrnuje pohled více než 3 000 společností na úlohu zálohování a obnovy dat. Je až alarmující, že většina (80%) respondentů má problémy naplnit požadavky businessu. Když se na tento bod podíváme detailněji, zjistíme, že:
- 80% respondentů má problém naplnit požadavek businessu na rychlost obnovy dat
- 76% respondentů zálohuje méně často, než je požadavek businessu => business přijde v případě problému o více dat, než s čím počítá ve svém risk plánu
- Více než polovina (58%) záloh nebo obnov zhavaruje, a nelze je použít pro plnohodnotný návrat do provozu
Dopad výše uvedeného se “zhmotňuje” v podobě výpadku, který průměrně trvá 79 minut. Tento časový údaj lze dle velikosti firmy, jejího zaměření, nebo typem zasažené aplikace/služby přeložit do finančního, reputačního, nebo jiného dopadu. Důležité ale je, že dopad bude vždy negativní, ať už se jedná o banku se statisíci klienty, nebo malý výrobní podnik.
Zdroj: Veeam 2021 Data Protection Report
Se znalostí těchto statistik si dovolím vrátit se detailněji k oblasti bezpečnostních výpadků. Ty jsou bohužel na vzestupu obecně, ČR nevyjímaje. Ve Zprávě o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2020 od NÚKIB je uvedeno 468 nahlášených kybernetických incidentů za rok 2020. Kladu důraz na slovíčko NAHLÁŠENÝCH. Mezi ty nejzávažnější útoky patří s 19% podílem ransomware. Není divu. Ransomware napřímo cílí na data, tedy kritické aktivum firem, a na (ne)schopnost firem data při útoku ochránit, nebo je rychle a spolehlivě obnovit.
Sečteno a podtrženo, většina firem není dostatečně připravena poprat se s nenadálým výpadkem a potřebou obnovit data do produkčního prostředí. Není dokonce ani připravena poskytovat adekvátní rychlost a četnost zálohování dat, kterou požadují business vlastníci aplikací a služeb. Proto se v dalším díle podíváme jak elegantně vyřešit tyto problémy - rychlost zálohy a obnovy dat. Nad rámec základů přidáme informace, jak si být jistý, že obnova proběhne naprosto bez komplikací a bez nepříjemných překvapení. A pro fajnšmekry bude část zaměřená na využití záloh pro další účely, jako například testování a vývoj.
Jestli Vás toto téma zaujalo, neváhejte a zaregistrujte se na webinář, který tuto problematiku kompletně shrne, včetně živé ukázky přínosů integrace úložišť Hitachi Vantara a Veeam Backup&Replication. Začínáme 22. 9. 2021 od 10:00. Registrovat se na webinář můžete pomocí tohoto formuláře.
Autorem článku je Lukáš Bělovský
Specialist Solutions Consultant at Hitachi Vantara