Zavřít
Vstúpiť Nasledujte nás

3S.sk

Odborná sekcia

Hitachi infrastruktura pro váš Veeam backup - část 3

20.09.2021, 10:13

V prvním díle této krátké trilogie jsme se podívali na statistiky o zálohování a obnově dat. Druhý díl detailněji vysvětlil výhody integrace Veeamu a produkčního diskového pole Hitachi Vantara pomocí Hitachi storage pluginu využívající Veeam Universal Storage API.Dnes se detailněji podíváme na integraci na straně zálohovacího cíle. Konkrétně na funkci Veeam Scale-out backup repository a využití Hitachi Content Platform pro její realizaci.

<<< Předcházející díl

 

Alarmující je skutečnost, že 80% společností má problém naplnit požadavek businessu na rychlost obnovy dat. Statistiky dále ukazují, že bezpečnostní problém je zdrojem 1/3 výpadků ve firmách. Pokud je bezpečnostní incident navíc spojen s ransomware, je na problém zaděláno. A takový scénář vídáme častěji a častěji.

Řešením významně zlepšujícím rychlost reakce na případný incident je integrace Veeamu a produkčního diskového pole Hitachi Vantara pomocí Hitachi storage pluginu využívající Veeam Universal Storage API. Ve zkratce, díky integraci můžete výrazně častěji zálohovat a to bez jakéhokoli dopadu do produkčního prostředí. Obnova dat je velice rychle a efektivně zajištěna ze snapshotu na poli.

Dnes se detailněji podíváme na integraci na straně zálohovacího cíle. Konkrétně na funkci Veeam Scale-out backup repository a využití objektového úložiště Hitachi Content Platform pro její realizaci.

 

Scale-out backup repository je logický celek využívající koncept Scale-out škálování a 3-tierového úložiště. Výhody jsou jasné:

  • Snadná správa backup úložiště
  • Škálování kapacity a výkonu dle potřeby
  • Využití repository pomocí zálohovacích politik

 

Ve verzi Veeam 11 je možnost využít až 3 tiery ve Scale-out backup repository:

  • Performance tier
  • Capacity tier
  • Archive tier

 

Performance Tier

Performance tier je určen pro velice rychlý přístup k zálohám a tudíž je ideální pro rychlou obnovu dat ze záloh. Jako performance tier je vhodné využít rychlý diskový subsystém vybavený ideálně flash disky. Flash pro zálohy – ne nezbláznil jsem se. Posuďte sami. Pro rychlou zálohu je zajisté potřeba rychlý diskový subsystém. Pro rychlou obnovu, nebo dokonce Instant VM recovery, je rychlý diskový subsystém naprosto klíčový! A pokud chcete využít Veeam opravdu naplno, jistě sáhnete i po SureBackupu a po Virtual Lab. Obě funkce poběží skvěle, pokud je podpoříte rychlým úložištěm. Jinak to bude trápení. Díky tierování backup repositroy není potřeba obrovská kapacita Performace tieru. Samozřejmě záleží na velikosti vašeho prostředí a objemu zálohovaných dat, ale i tak je doporučené navrhovat kapacitu Performance tieru jen pro zálohy s krátkou retencí. Z portfolia úložišť Hitachi Vantara se k takovému účelu nejlépe hodí flash systémy VSP Fxx0 a VSP E x90 či Enterprise systémy VSPG5xxx. Výkon těchto polí je ohromující. Navíc dostanete tradiční japonskou kvalitu a spolehlivost!

 

Capacity Tier

Capacity tier slouží hlavně k uložení záloh s delší retencí. Není zapotřebí již tak extrémní výkon, jako u performance tieru. Větší důraz je kladen na kapacitu, její rozšiřitelnost a přidanou hodnotu v podobě ochrany dat. V rámci kapacitního tieru jsou podporovány cloudová úložiště a on-premise objektová úložiště s podporou S3 API. Jako jedno z prvních, bylo certifikované on-premise objektové úložiště Hitachi Content Platform Cloud Scale (HCP CS) včetně funkce immutability.


Využití HCP CS je výhodné v tom, že získáte škálovatelné úložiště ala „cloud“, ale bez poplatků za přenos dat. Navíc s rychlostí LAN připojení ve vašem datacentru, takže zálohy a obnovy pofrčí, jak jen to vaše infrastruktura dovolí. Ochrana dat je zajištěna sofistikovanou implementací Erasure Codingu, který má Hitachi dokonce patentovanou. Navíc HCP CS disponuje funkcí immutability, která je v zásadní pro ochranu uložených záloh před kybernetickým útokem, nebo neodborným zásahem. Jednoduše na kapacitním tieru nadefinujete, jak dlouho má zálohy chránit proti jakékoli změně a HCP CS tuto ochranu zajistí. Takže ransomware už nemá šanci. A neúspěchem dopadne i zásah typu „jen jsem se uklikl“. HCP CS tak slouží jako váš datový trezor. Ten se hodí i v případě, že přijdete o lokální zálohu uloženou v performance tieru, o samotný performance tier, nebo dokonce o samotný backup server. Jen je důležité ukládat kopie záloh na HCP CS, což lze opět nadefinovat jako vlastnost kapacitního tieru. Ve výsledku máte díky HCP CS jistotu, že zálohovaná data máte vždy po ruce a úspěšně je obnovíte!Capacity tier slouží hlavně k uložení záloh s delší retencí. Není zapotřebí již tak extrémní výkon, jako u performance tieru. Větší důraz je kladen na kapacitu, její rozšiřitelnost a přidanou hodnotu v podobě ochrany dat. V rámci kapacitního tieru jsou podporovány cloudová úložiště a on-premise objektová úložiště s podporou S3 API. Jako jedno z prvních, bylo certifikované on-premise objektové úložiště Hitachi Content Platform Cloud Scale (HCP CS) včetně funkce immutability.

 

A co ten výkon?

O objektových úložištích panuje povědomí pomalého úložiště. To je opravdu fáma, minimálně z pohledu Hitachi Content Platform řešení. Je libo propustnost 1GB/s, 5GB/s, 10GB/s, nebo více? Není problém, HCP CS je opravdu připraveno naplnit vaše potřeby, ať už jste malá firma, nebo nadnárodní korporace.

Nakonec zmínka o Archivním tieru. Ten slouží pro odložení velice málo využívaných dat do cloudu. Aktuálně jsou podporované Amazon S3 Glacier a Microsoft Azure Archive Storage. Otázka je, zda se to při využití velice efektivního HCP CS vůbec vyplatí…

Veeam Scale-out backup repository je skvělá funkce. Pokud je navíc postavena na technologii úložišť Hitachi Vantara, tak vám umožní využít její veškerý potenciál:

  • Maximální rychlost zálohy a obnovy dat díky rychlým úložištím Hitachi VSP Ex90
  • Maximální ochranu dat díky objektovému úložišti Hitachi Content Platform
  • Optimalizaci nákladů díky automatickému tierování záloh dle nastavených politik

Jestli Vás toto téma zaujalo, neváhejte a zaregistrujte se na webinář, který tuto problematiku kompletně shrne, včetně živé ukázky přínosů integrace úložišť Hitachi Vantara a Veeam Backup&Replication. Začínáme 22. 9. 2021 od 10:00. Registrovat se můžete pomocí tohoto formuláře.

 

 

Autorem článku je Lukáš Bělovský
Specialist Solutions Consultant at Hitachi Vantara