Zavřít
Vstoupit Následujte nás

3S.cz

Odborná sekce

Disková pole HITACHI

01.03.2012, 12:23

Hitachi Data Systems představila v závěru loňského roku unikátní disková pole kategorie mid-range. Řada navazuje na předchozí generaci systémů (AMS 200,500, 1000) i jménem – a jedná se o řadu AMS2100, 2300, 2500.

Přináší  nové revoluční technologie v této kategorii a dokazuje, že je nejenom technologickým lídrem na trhu Enterprise diskových systémů, ale nyní i na trhu mid-range zařízení.

Nová disková pole Hitachi Adaptable Modular Storage řady 2000 nabízí ověřenou dostupnost v úrovni 99,999% a snadno se administrují. Hitachi Adaptable Modular Storage 2000 jsou také optimalizovaná pro nejrozšířenější aplikace, jakými jsou Microsoft Exchange Server, SharePoint a SQL, Oracle, ERP a CRM systémy a další, včetně virtualizovaného prostředí VMware.

Asi nejpodstatnější novinkou je zcela nová architektura controllerů, které pracují v režimu active-active. V tomto směru Hitachi přináší funkce enterprise diskových systémů do oblasti modulárních diskových systémů. Architektura active-active z pohledu LUNu nerozlišuje, který kontrolér daný LUN vlastní (přes tento kontrolér byl přístup nejrychlejší, druhý kontrolér se použil v případě failoveru), ale oba jsou naprosto rovnocenné a plně zastupitelné.

Jaké jsou důsledky technologie active-active na úrovni controlleru?

Ti co pracují v oblasti návrhu topologie SAN vědí, že úkol výkonově vyladit konfiguraci diskového pole je obtížný. V praxi není možné vyladit zatížení controllerů servery tak, aby bylo rovnoměrné už i proto, že na serverech běží nějaké aplikace a ty negenerují rovnoměrné datové toky. Opak je spíše pravdou a jde o náhodné špičkové hodnoty mezi “obdobím klidu”.

To znamená, že dochází k situacím, kdy jeden controller diskového pole je utilizován an 100%, zatímco druhý nemá co na práci. Nový modulární diskový systém Hitachi je v tomto ohledu revoluční, protože funkce automatického loadbalancingu hardwarových prostředků zajistí jejich rovnoměrné využití podle aktuální zátěže vstupních IO operací. V případě, že se zátěž vstupních IO operací změní a jeden kontrolér se stává přetíženým, funkce hardwarového loadbalancingu vnitřní sběrnicí předá IO operace méně vytíženému controlleru.

Výhody active-active architektury
  • Zajišťuje, že I/O provoz z host systému na disky je dynamicky řízen, balancován a rovnoměrně sdílen oběma řadiči, a to i v případě, že I/O zátěž je nesouměrně rozdělena mezi specifické logické jednotky (LUNy).
  • Zjednodušuje celkovou administraci diskového systému eliminací nutnosti přiřazovat vlastnictví LUNů pro jednotlivé řadiče.

  • Umožňuje provádět on-line upgrade firmwaru řadiče, a to i v případě, že servery jsou připojeny k diskovému poli pouze jedním host bus adaptérem. Na jednom řadiči probíhá update, zatímco druhý provádí všechny I/O operace.

  • Plná integrace nativního multipathingu (např. MPIO, MPxIO a další) pro všechny dnes rozšířené operační systémy a load balancing architektura eliminují potřebu používat proprietární multipathing software.

  • Zajišťuje jednoduchou kooperaci s řešením VMware v prostředí VMotion, umožňuje virtuálním strojům efektivním způsobem provádět přesun mezi fyzickými systémy. Je to dáno tím, že stejný LUN může být přistupován z rozdílného host systému použitím libovolného portu na jednom z řadičů.
  • Zajišťuje rychlejší dobu odezvy pro prostředí Microsoft Exchange pomocí dynamického load balancingu.
Na jaké architektuře to běží a jaké v tom mohou být disky?

A to je druhá největší novinka. Technogie diskových polí u všech výrobců pomalu přechází od Arbitrované FibreChannel smyčky směrem k Backend SAS architektuře. A proč? Je to na jednu stranu levnější a na stranu druhou podstatně výkonnější. Systémy řady Hitachi Adaptable Modular Storage 2000 používají Serial Attached SCSI (SAS) interface pro přenos dat mezi řadiči a disky. SAS interface představuje plně duplexní, point-to-point architekturu s celkovou průchodností systému až 9 600 MB/s a s až 32 3Gb/s SAS linkami pro současné I/O požadavky.

Co SAS architektura backendu přináší dále?
  • Point-to-point architektura zajišťuje izolaci datových cest. Odpadá nutnost sdílení zdrojů na arbitrated loop smyčce jako u klasických dnes používaných FC systémů.
  • SATA jsou plně kompatibilní se se SAS konektory a umožňují současné použití jak SAS, tak i SATA disků ve stejné diskové polici.
Dynamic Provisioning jako třešnička na závěr

Další významnou novinkou pro kategorii mid-range diskových polí je i ohlášení budoucí podpory pro Hitachi Dynamic Provisioning zajišťující vyšší využití diskové kapacity a minimalizaci nákladůumožňuje totiž přidělit virtuální diskovou kapacitu podle budoucích potřeb aplikací. Pokud dojde k požadavku na přidání skutečné fyzické diskové kapacity, pak tato kapacita může být pořízena až v době skutečné potřeby (a za nižší cenu) a implementace proběhne transparentně bez jakéhokoliv narušení chodu aplikací. Tato podpora pro disková pole AMS řady 2000 bude ohlášena v průběhu roku 2009. Hitachi Data System byla první firmou na trhu, která nabídla Enterprise-class Thin Provisioning jak pro interní, tak i pro externí diskové kapacity pro Hitachi Universal Storage Platform V (USP V) v roce 2007.